GEOTERMIA

#ZBM aktywnie angażuje się w projekty związane z ochroną środowiska, stąd też nie mogło nas zabraknąć przy budowie #ciepłowni geotermalnej w Koninie.

Czym jest #geotermia?
Geotermia to #energia cieplna skumulowana we wnętrzu Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Możliwość wykorzystania energii geotermalnej na danym obszarze zależy w głównej mierze od warunków geologicznych oraz tzw. gradientu geotermicznego, czyli wskaźnika opisującego poziom wzrostu temperatury Ziemi wraz z głębokością. Polska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o wykorzystanie energii geotermalnej, ponieważ pod 80% powierzchni naszego kraju występują wody termalne na głębokości od 1 do 10 km, czyli stosunkowo płytko.

Jakie są zalety geotermii?
Geotermia to przede wszystkim brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo charakteryzuje się prostym mechanizmem działania i dużą przewidywalnością co do ilości energii jaką można pozyskać (brak uzależnienia od warunków atmosferycznych jak w przypadku elektrowni słonecznych czy wiatrowych). To wszystko czyni ją doskonałą alternatywą dla tradycyjnych środków wykorzystywanych do ogrzewania.

Jak pozyskać energię #geotermalną?
Pozyskanie energii geotermalnej, to największe wyzwanie pod względem technicznym, ponieważ wymaga dotarcia do głęboko położonych warstw wodonośnych z gorącą wodą za pomocą odwiertów. W przypadku inwestycji w Koninie jesteśmy odpowiedzialni właśnie za taki #odwiert, a wykonujemy go na głębokości przekraczającej 2,6 km!

Jeśli jesteście ciekawi w jakiej fazie znajduje się obecnie budowa oraz jakie będą kolejne etapy, koniecznie obejrzyjcie filmik znajdujący się pod linkiem: https://lnkd.in/dBsvzs6D

Zobacz także

Powrót